Jan Hocek Odešel Eugenius Rudnik, elektroakustický strážce ekecheirie19. 11. 2016

Čtyři dny před čtyřiaosmdesátými narozeninami, 24. října, zemřel polský skladatel, zvukový režisér a průkopník elektronické a elektroakustické hudby ve své zemi Eugenius Rudnik. Spolupracoval např. s Karlheinzem Stockhausenem, Petrem Kotíkem, Krzysztofem Pendereckim a Arne Nordheimem. V roce 2012 získal (mimo řady jiných) ocenění Czlowiek ze Zlatym Uchem, jímž se na hudebním festivalu Soundedit v Lodži oceňuje přínos producentů, a to nejen polských; cenu obdrželi např. i John Cale, Bill Laswell a letos Brian Eno. Přesto je Rudnik, tento homo radiophonicus, ryzí fonopoeta a avantgardní umělec, ve své vlasti stále nedoceněn.

V padesátých letech studoval na Katedře spojů Vojenské technické akademie. Dostal se do střetu s vojenskými nadřízenými a byl odsouzen k více než jednomu roku prací v dolech. Od roku 1955 pracoval jako technik v Polském rozhlase ve Varšavě, od roku 1958 v Experimentálním rozhlasovém studiu. V roce 1967 promoval na varšavské Technické universitě v oboru zvukových technologií. To již měl za sebou několik elektroakustických prací (první byla výše zveřejněná Collage). V letech 1967-68 působil ve slovutném elektronickém studiu Westdeutscher Rundfunk v Kolíně nad Rýnem; zde vznikla např. jedna z jeho nejmistrnějších skladeb Vox humana. Od té doby vytvořil téměř stovku prací v dalších ateliérech pro elektronickou a elektroakustickou hudbu, včetně Paříže, Bourges, Bruselu a Gentu. V roce 1985 zvítězil s Homo ludens na přehlídce současného světového umění Documenta VII v německém Kasselu.

Rudnik se jako skladatel, zvukový experimentátor a technik podílel na scénické hudbě ke třem stovkám divadelních či tanečních performancí a především dokumentárních filmů. Je též autorem elektroakustických partů některých kompozic Pendereckého, jako třeba ve skladbě Ekecheiria pro Letní olympijské hry 1972 v Mnichově. Bohužel víme, jak to s ekecheirií, tedy klidem zbraní během olympijských her, na těchto hrách dopadlo.

Krzysztof-Penderecki-i-Eugeniusz-Rudnik.jpg

Teprve u příležitosti jeho 77. narozenin začala vycházet také CD s nahrávkami jeho děl. V roce 2009 se díky vydavatelství Polskie Radio objevil čtyřdiskový komplet Eugenius Rudnik: Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, před dvěma lety pak album ERdada na taśme (Requiem Records). Doufejme, že mu jeho vlast splatí dluh alespoň po smrti.

Líbil se Vám tento článek? Podpořte nás!