E Converso: Umělecká sebevražda – Radikální kreativita
S radikální kreativitou páchalo kvarteto E Converso uměleckou sebevraždu už před čtyřmi roky debutem Konspirační teorie; ostatně saxofonista Michal Wróblewski tak činí v každém projektu, kde je vůdčím duchem. A zaplaťpánbů za to. V loňském roce jeho norskému triu KIAP vydal první album taktéž východoslovenský label Hevhetia; budiž jim za to vyjádřen můj dík, protože takový power-jazz aby našinec pohledal. V souboru E Converso, kde je Wróblewski taktéž autorem většiny repertoáru, je přímočaře nadupaný jazz rozpuštěn ve volnějších strukturách a sycen z různých stran free-jazzem, volnou improvizací, soudobou vážnou hudbou i hudbou populární. Ale není to dort pejska a kočičky, neboť každá ze třinácti skladeb na bezmála hodinové ploše má svoji jedinečnou tvář, a dohromady tvoří sevřenou kolekci šťavnaté instrumentální hudby, v níž kvarteto posunuje hranice současného jazzu. Samozřejmě, dělá to spousta jiných, můžete namítnout, ale ti většinou hranice překračují – a to je podstatný rozdíl.… >
Videa na víkend - Hitler v punkových názvech

Nekorektnost, či vysoká škola humoru?

V zajetí elektrických kytar

Dva měsíce od smrti Glenna Brancy

My Live Evil IV.: Próra V Tyči

Před nedávnou dobou jsem tu recenzoval Death in Rome jakožto příklad nadhudební konceptuální práce s významy za provokativními kombinacemi žánrů. Dílo IV. Próra V Tyči od slovenského uskupení My Live Evil by ale mohlo být stejným příkladem na konceptu založeného umění šijícího do fetišismu nacistického Německa. Místo vojenského pochodu a popu tu ale v podobně postmoderní, i když disharmonické jízdě kličkují notoricky známé úseky vážné hudby a zběsilý free jazz.

Partitura a provedení – Alois Hába: Přijď království Tvé

Trvalo sedmdesát šest let, než se dílo dostalo na jeviště – ideologická cenzura i nechuť pouštět se do náročné partitury si vybraly svou daň.

Kterak Mary Halvorson kope hudbu do zadku...

„Je to šílené. Nemám pocit, že jsem nejlepší kytarista.“  

Medaile od litevské prezidentky...

...pro Víťu Mikeše.